Børne sommerføljeton 2019,  Podcast

Anafylaksi hos børn | Ep. 27

Som led i vores sommer børne føljeton, har vi en snak med børnelæge Tim Kristensen om Anafylaksi hos børn. En tilstand som ambulancetjenesten måske har en tendens til at underbehandle.

I første afsnit af vores føljeton om børn, Episode 25, snakkede vi med børnelæge Tim Kristensen om “vurderingen af det akut syge børn”. I denne episode snakker vi om den første af ialt tre specifikke tilstande. Anafylaksi er en livstruende tilstande som kræver hurtig anerkendelse og hurtig behandling. Anafylaksi kan være en svær tilstand at erkende. Der er mange forskellige symptomer og ikke alle symptomer præsenterer sig hver gang. Tilstanden kan derfor være svær at erkende, hvilket kan føre til forsinket behandling af denne livstruende tilstand.

Den erfaring har Tim Kristensen også fra børnemodtagelsen på Herlev Hospital, hvor han ser børn med anafylaksi ankomme med forældre eller ambulance. I enkelte tilfælde har ambulancepersonalet eller forældrene, afventet med at iværksætte behandling fordi de har ventet indtil symptomerne blev tydeligere. I denne episode taler vi om hvad anafylaksi er, hvilke symptomer der kan ses og hvordan de præsenterer sig.

Har du indspark, kommentarer, erfaringer eller ideer så skriv endelig i kommentarsporet her under.

Abonner eller hent via iTunes for iOS og for android via Podbean. Nu også via TUNE IN


Link til actioncard om behandlingen af anafylaksi. Denne er fælles for Reg H og Reg sj, men den bygger på anbefalingerne ud arbejdet i et bredt samarbejde mellem alle relevante selskaber.

Link til den fulde instruks. Denne indeholder mere uddybende viden og baggrund, plus den har alle symptomer og definitioner.

Læs om anafylaksi på lægehåndbogen


Tim Kristensen er udannet special læge i pædiatri og ansat som Overlæge på Børneafdelingen på Herlev hospital. Tim har tidligere været på børne afdelingen på Glostrup men flyttede med til Herlev da de fusionerede og bleb til en af Danmarks allerstørste børneafdelinger.

Mange abulancereddere har måske mødt Tim, han har nemlig undervist på Ambulacebehandler uddannelsen og efter eget udsagn har han en svaghed for ambulance redderne. Han synes de er dygtige og vidensbegærlige.

Tim har bidraget til bogen “Den Præhospitale Patient” hvor han sammen med sin kollega Kåre Lundstrøm fra Rigshospitalet som også har undervist på Ambulancebehandler uddannelsen.

Tim er efter deltagelsen i FOAMmedic podcast blevet optaget i den prestige fyldte Hall of FOAM læs mere her


Støt FOAMmedics arbejde med 5 eller 10 kr pr. podcast.

Hvis du har lyst til at støtte vores arbejde med at lave lækker lyd og skrift så klik ind på 10er.dk og støt os med 5, 10 eller 15 pr. podcast episode, så bliver vi så sindsygt stolte og glade. Eller klik på 10’er logo her under og en pop-up løsning kommer frem.

Støt på 10er

DISCLAIMER

De råd og informationer som gives i denne podcast er vores fortolkning af det pågældende indhold, det er ikke den endegyldige sandhed og vi opfordrer som altid til at være kritisk over for den viden man hører og selv tjekke op på relevant viden og fakta. Du vil muligvis høre information om tilstande, produkter eller medikament, hvor du ikke har uddannelse eller delegation til at benytte den mulighed, men som udelukkende bliver omtalt, for at vi kan blive klogere i processen.
Denne podcast er ikke en erstatning for dine lokale retningslinjer.

Morten Lindkvist on Twitter
Morten Lindkvist
A medic trying to inspire, to create learning and learn about learning. Let's create even better prehospital education, bedside and online.
Karl Høeg on Twitter
Karl Høeg
Karl er nørdet i ordets frækkeste forstand. Han har en hel særlig kærlighed for EKG, som selv hans kone finder en smule upassende.
Når han ikke er på arbejde som paramediciner i Hovedstadens Beredskab, underviser på CAMES eller som AMLS instruktør, laver han podcast om den præhospitale verden på bloggen FOAMmedic.org

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Translate »